16 yaşındaki çocuk işçiye işkence yapan patron tahliye edildi, işkence gören çocuğun ‘hırsızlık’tan cezalandırılması istendi

Yevmiyesini istediği patronlarından işkence gören 16 yaşındaki Ş.C.K. ve darp edenler hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Akif A. serbest bırakıldı. Savcılık mütalaasında Ş.C.K.’nin “hırsızlık” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Afyonkarahisar’da 7 Mart’ta 16 yaşındaki Ş.C.K.’nin çırak olarak çalıştığı balıkçı dükkanında 200 TL’lik yevmiyesini istediği patronları Akif A. ve A.S. tarafından 5 saat boyunca darp edilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması Afyonkarahisar 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Olaydan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan sanıklardan A.S. ve darp edilen Ş.C.K. duruşma salonunda, tutuklu yargılanan Akif A. da tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmada hazır bulunduruldu.

İŞKENCE YAPAN PATRON TAHLİYE EDİLDİ

Kimlik tespitiyle başlayan duruşma her iki tarafından dinlenmesiyle devam etti. Taraflar dinlendikten sonra iddia makamı mütalaasını okudu. Savcılık mütalaasında, darp edilen Ş.C.K hakkındaki “Yaralamaya teşebbüs” suçlamasından beraat talep ederken, “Hırsızlık” suçlamasından da ise cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaada sanık Akif A. ve A.S. hakkında ise “Yaralama” suçlamasından cezalandırılması istendi.

Mütalaadan sonra duruşmaya ara verildi. Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu Akif A.’nın serbest bırakılması, A.S.’nin adli kontrol şartının kaldırılmasına karar vererek duruşmayı 25 Haziran’a erteledi.

‘ADALET SAĞLANMADI’

Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı, darp edilen Ş.C.K.’nin annesi Tülay Taşpınar karara tepki gösterdi. Çocuğunun saatlerce darp edildiğini hatırlatan Taşpınar, “Oğlumu saatlerce darp edenler bugün serbest bırakıldı. Maalesef ki adalet yine sağlanmadı. Yalancı bir tanıkla karşı taraf kendini akladı. Bu asla kabul edilemez. Adalet mücadelem sürecek” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Afyon’da 7 Mart Pazar günü 16 yaşındaki Ş.C.K.’nin çırak olarak çalıştığı balıkçı dükkanında 200 TL’lik yevmiyesini istediği patronları Akif A. ve A.S. tarafından 5 saat boyunca darp edilmişti. Olaydan sonra gözaltına alınan Akif A. ile A.S. alınan ifadelerinde; olay günü uykuya daldıklarında dükkanın önünde duran Akif A.’nın aracının torpido gözündeki poşette bulunan 4 bin TL’nin çalındığını, Ş.C.K.’nin üzerini aradıklarını, paranın kendisinde çıkması üzerine sopalarla darp ettiklerini itiraf etti.

Adliyeye sevk edilen Akif A. tutuklandı, A.S. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunca her ikisi hakkında “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan iddianame hazırlanıp, 4-14 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edildi.

Tutuklu Akif A.’nın şikayeti üzerine darp gören Ş.C.K. hakkında da “hırsızlık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.  Hazırlanan iddianamede, hakkında 2-6 yıl arasında değişen hapis cezası istenen Ş.C.K’nin gece vakti sayılan zaman diliminde müşteki Akif A.’ya ait aracın anahtarını gizlice alıp belli süre olay yerinden ayrıldığı ve aracın içerisinde bulunan parayı da almak suretiyle üzerine atılı tamamlanmış “haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle gece vakti hırsızlık” ve müştekiyi ele geçmeyen balık kasası ile darp etmeye çalışarak ‘silahla basit yaralamaya teşebbüs” suçlarını işlediği ileri sürüldü. Her iki iddianame daha sonra birleştirilerek Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz