16 saat çalıştırıldığı iddia edilen işçi kalp krizi sonucu öldü !

Kocaeli Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Federal Mogul fabrikasında çalışan Türker Kaya isimli işçi dün sabah saatlerinde mesai sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Federal Mogul bünyesinde bulunan taşeron firma İzmit Makine’ye bağlı olarak çalışan işçinin ‘meydancı’ olarak çalıştığı öğrenildi.

 

Evrensel’den Gözde Meydan’ın haberine göre işçiler, fabrikada meydancıların pek çoğunun günde 16 saat çalışmaya zorlandığını belirtti. Arslanbey fabrikasında çalışan bir işçi Türker Kaya’nın hayatını kaybettiği gün 16.00-00.00 vardiyasında işe gidip sabah 08.00’de çıkacağını iddia ederek, “Çok üzücü bir durum. Yasaya aykırı bir şekilde insanları 16 saat çalışmaya zorluyorsunuz, kalbi dayanmayınca da yavaş çalışsaydı deyip geçemezler. Bu arkadaşımız 200-300 kg ağırlığında çapak arabalarını itiyordu. İki kişinin yapması gereken işi tek başına yapıyordu. Basit bir kalp krizi denilerek geçilemez” dedi.

 

Bir başka işçi ise şunları söyledi: “Meydancıların sayısı az, iş çok. Doğal olarak işleri ağır ve çoğu zaman mesaiye kalmaya zorlanıyorlar. Hem geçim derdi hem işsizlik korkusu buna neden oluyor. Günde 16 saat çalışmak hangi yasada yazıyor? Bu işyerinde sendika var, taşeron işçilerin hakları için ne yaptınız diye sormazlar mı? Sendika bu meselenin üzerine gitmeli, örgütlü olduğu bir işyerinde 16 saat çalışmaya göz yummamalı. Arkadaşımız vefat edeli 1 gün olacak, hala tek bir başsağlığı mesajı bile atmadılar, gruplarda paylaşmadılar. Hadi işveren taşeron kadrolu diye ayırıyor, sendika da mı ayırıyor? İnsanların hayatı bu kadar ucuz mu? İşçi işçidir. Çok üzgünüm ailesine baş sağlığı diliyorum, umarım bu işin peşine düşerler.”

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz